Program Advisors

HCC Program Advisors

(If you do not know your advisor and are a current student visit myCommNet)

DEGREES

Degree Programs (Includes options unless otherwise stated)
Advisor(s) Click name to contact advisor
ACCOUNTING
ACCOUNTING for Small Business Management
AVIATION MAINTENANCE
BANKING
BUSINESS ADMINISTRATION Parent Program
Customer Service/Marketing
Finance
Global Business
Human Resource Management
Management
Small Business Management
UCONN Transfer Program
BUSINESS OFFICE TECHNOLOGY Executive Assistant

Edward Becker

Word/Information Processing Specialist
COLLEGE OF TECHNOLOGY PATHWAY PROGRAMS Technology Studies William Griffin, Robert Ryder
Technology Studies: Industrial Technology Option William Griffin, Robert Ryder
Technology Studies: Engineering Science Option
Technology Studies: Electrical Option
COMPUTER INFORMATION SYSTEMS Parent Program
  Business Information Systems Option Paul Keenan
  Web Development Option William Grossman
CRIMINAL JUSTICE
EARLY CHILDHOOD EDUCATION (Including Special Education Option)
FINE ARTS: ART
GENERAL STUDIES & Non-Matriculated Students

Sandra Barnes
Kevin Boylan
Maureen Cahill -
   Lamboley

Edwena Chance
Asantewa Dawson
Scott Empric
Stephanie Hart
Kirk Hughes
Michelle Kocay

Terry Kozek
Mark Leach
Hamish Lutris
Steve Mark
Kathy Micinillio
Aubrey Moncrieffe
Susan Monroe
Rob Nelson
Jennifer Nohai-Seaman
Jamilet Ortiz
Marina Phillips

GRAPHIC DESIGN & Multimedia Option
Honors Program (Available for selected students)
HUMAN SERVICES
LIBERAL ARTS & SCIENCES (Concentrations) Computer Science Concentration
Humanities/Behavioral & Social Sciences Concentration
Journalism/Communication Concentration
Mathematics/Science Concentration
Psychology Transfer Concentration
Pre-Engineering Science Concentration
Pre-Environmental Science Concentration
NURSING
OCCUPATIONAL THERAPY ASSISTANT
PATHWAY TO TEACHING CAREERS
PHYSICAL THERAPIST ASSISTANT
THEATER ARTS Geoffrey Sheehan
 

CERTIFICATES

Certificate Programs
Advisor(s)
Accounting/Business Accounting
  Administrative Support Assistant
  Retail Banking
  Small Business Management/Entrepreneurship
  Word/Information Processor
Computer Information PC Applications
  Personal Computer Repair Technology
  Network Administrator
  Web Design Technology
Criminal Justice (All Certificates)

Early Childhood Education (All Certificates)

ESL Certificates
Graphic Design & Web Design: Graphic Foundation
Health Careers Pathways
Human Services Behavioral Healthcare Specialist
Track I and Track II
  Children & Youth Mental Health
  Disabilities Specialist
Manufacturing Basic Manufacturing: Machine Technology Level I William Griffin, Michael Gugger
  Advanced Manufacturing: Machine Technology Level II William Griffin, Michael Gugger
Math/Science - Electrical Shirley Zajdel